НИ СЕВЕ включва няколко партньорски институции - самостоятелни юридически лица с разпределена дейност по отношение на географската дестинация. За нейното развитие се изразходват сериозни финансови ресурси за модернизиране на наличната структура, за проектиране, изграждане, управление и поддръжка на нови, нестандартни съоръжения, за създаване на единна комуникационна и информационна система, за разработване на съвместни образователни програми и др. В съответствие с тази философия, е изградено управление на НИ СЕВЕ, което трябва да координира ежедневната дейност на инфраструктурата по отношение на работна програма, изграждане на материална база, единна научна политика, краткосрочна и дългосрочна стратегия, бизнес план и неговото актуализиране, синхронизирана програма. Приета е следната структура за управление и координация на настоящото партньорство, представена и на схемата:
Органи на управление:
Помощен орган за координация и изпълнение към ИС:
Консултативен орган на НИ СЕВЕ:
Общото събрание е висшият орган, който управлява и координира дейността на НИ СЕВЕ. В него участват членовете на ИС, членовете на основния състав на СР и ръководителите на партньорските организации, или техен представител. Представител на партньорска организация може да бъде и член на ОС по право.
ОС има следните функции :
Решенията да се взимат с консенсус. Гласуването е явно и с обикновено мнозинство от присъстващите. Заседанията на ОС се свикват поне 2 пъти годишно и се ръководят от Председателя на ИС.
Изпълнителният Съвет управлява и координира текущо дейността на НИ СЕВЕ. Той се ръководи от Председател (Координаторът на Проекта). Той/тя работи съвместно с 3 Заместник-председатели с разпределени отговорности, които отговарят за: (I) Техническо управление (модернизиране на съществуващи, техническо проектиране, изграждане и управление на нови лаборатории и съоръжения; (II) Административно управление (организиране на обществени поръчки и друга специфична дейност от компетенцията на ръководните научни кадри); (III) Управление на знанието (Научно развитие (научни и научно-приложни изследвания в НИ, включително такива за външни потребители обучение), повишаване на квалификацията, в т.ч. електронно обучение и разпространение на знания). В изпълнителния съвет влизат и ръководителите на трите модула на инфраструктурата.
Съставът на Изпълнителния съвет включва :
ИС има следните функции :
Съветът на ръководителите (СР) е оперативна и гъвкава изпълнителна структура, която е в непосредствена помощ на ИС. Тя има основен и променлив състав, който директно ръководи конкретни задачи. В основния състав влизат ръководителите на 3-те Модула и на структурните единици към тези модули. Ръководителите на 3-те модула са членове на ИС. Това частично припокриване осигурява добра комуникация на управителната с изпълнителната структура.
В променливия състав влизат ръководители на временни задачи, след изпълнението на които съответната позиция в СР се закрива, което осигурява гъвкава оперативност. Решенията за състава на СР се взимат от ИС.
ПСъставът на СР включва:
Консултативният съвет играе важна роля за дефинирането на дългосрочната научна, иновационна и бизнес стратегия на НИ СЕВЕ. КС се състои от външни експерти (чуждестранни и български учени и бизнесмени), представители на изследователски институти и фирми, с които НИ СЕВЕ има обща проектна дейност или други форми на сътрудничество и/или интереси. Политиката на НИ СЕВЕ цели осигуряването на присъствие както на водещи европейски изследователски организации и фирми, така и на български фирми и институции за утвърждаване на научната инфраструктура като национален, разпознаваем и действащ експертен център.
Членове на КС
Чуждестранни членове
1. Olaf Jedicke, Институт за ядрена енергия и енергийни технологии (IKET), Германия
2. Salvatore Freni, Център за научни изследвания (CNR-ITAE), Италия
3. Andreas Friedrich, Институт по инженерна термодинамика – Германски аерокосмически център (DLR), Германия
4. Пламен Атанасов, Университет на Калифорния, САЩ
Български членове
5. Константин Ненов, Соларпро Холдинг АД
6. Румен Радев, Холдинг Загора
7. Инж. Петър Георгиев, Самел 90 АД
Антония Стоянова понастоящем е професор в Института по електрохимия и енергийни системи – БАН. Завършва ХТМУ София, специалност „Електрохимия” и през 1994 г. защитава докторска степен върху корозионни инхибитори в катедра „Физикохимия“ в същия университет. От 2014 г. е ръководител на секция „Наноразмерни материали“ в ИЕЕС-БАН, а от 2016 г. е зам. председател на Научния му съвет. В период 2011 –2015 г. е била научен секретар на Институт по електрохимия и енергийни системи – БАН. Като стипендиант на Фондации „Антон Калоянов“ и „Фолксваген”, както и като гостуващ учен, е специализирала в Университета в Бон, Германия и Университета Хъл, Великобритания. Научната й работа е съсредоточена в областта на суперкондензаторни системи и алкални батерии. Притежава експертиза в сферата на водородни електрохимични преобразуватели с полимерен електролит, електрокатализа, квантово-химични изчисления, корозия и корозионни инхибитори.
Член е на Академичния съвет към БАН, Националния център по нанотехнологии (НЦНТ) към БАН, Международното електрохимично дружество и Българското електрохимично дружество.
Радостина Стоянова е професор в Института по обща и неорганична химия към Българската академия на науките и е ръководител на катедра "Интерметални и интеркалационни материали" в същия институт. Нейният експертен опит се отнася до интеркалационната химия с фокус върху литиево/натриеви преходни оксиди, сулфати и фосфати, притежаващи обратими Li + и Na + интеркалационни свойства и електронна парамагнитна резонансна спектроскопия като инструмент за оценка на тяхната локална структура по време на йонната интеркалация. От 1993 г. тези проучвания се осъществяват в тясно сътрудничество с изследователски групи от Университета на Кордоба (Испания), ICMCB-Bordeaux (Франция), LNCMI-Grenoble (Франция) и Universität Bayreuth (Германия).
Носител е на престижната награда „Питагор“ за утвърден учен в областта на природни и инженерни науки за 2018 г. Член е на Royal Society of Chemistry (от 2015 г.), Международното електрохимично дружество (от 2010 г.) и Клуб на каталитика и др.